Absentismoaren estatistikak

Hemen zaude:

  • Inprimatu (Leiho berria)

​​​​​​​​​​​​​Absentismoari buruzko datuak lortu egin daitezke hurrengo informazio-iturrien bidez:

Lan kostuen hiru hilean behingo inkesta

Hiru hilean behingo aldizkakotasuna duen eremu nazionaleko inkesta bat da, zeina 500 langile baino gehiago dituzten 28.500 establezimenduri egiten zaien.

Inkesta horretan jasotako informazioarekin Absentismoari buruzko Adecco txostenean - FREMAPek kolaboratu egiten du 2012 urteaz geroztik txosten horrekin, AMAT, Garrigues, IESE eta Madrilgo Carlos III Unibertsitatearekin ere bai - definitu eta kalkulatu egingo da absentismo-tasa hurrengo ratioan:

Tasa: Absentismoa
=

Aldizkako kausen eraginez, lanik egin gabeko orduak:(Galdutako lanaldiak)

hurrengoaren artean zatituta

Lanordu posibleen guztizkoa(Itundutako lanaldi eraginkorra)

x 100
  • Lanik egin gabeko orduak (noizbehinkako arrazoiak direla eta): Oporrengatik eta jaiegunengatik lanik egin gabeko orduak baztertzen dira eta baita honako hauek ere: ABEEEs .
  • Eraginkortasunez hitzartutako orduak: Hitzartutako orduen eta aparteko orduen arteko batuketa oporrengatik eta jaiegunengatik lanik egin gabeko orduak kanpo eta baita honako hauek ere ABEEE's .

Absentismo-tasaren bilakaera

2010 - 2022ko lehen hiruhilekoa

Absentismoari buruzko Adecco Txostenaren datuak

Iturria: Lan Kostuari buruzko Hiruhileko Inkesta. 

Iturria: Absentismoaren inguruko VII. Adecco txostena. Estatistika esparruko 3. kapituloa. Esteka hau leiho berri batean irekiko da

Iturria: Absentismoaren inguruko VIII. Adecco txostena, 3. kapituloa. Estatistika esparrua. Esteka hau leiho berri batean irekiko da

Iturria: XI. Txostena enpresa osasungarriaren inguruko Adecco eta absentismoaren kudeaketa. 4. kapitulua Esteka hau leiho berri batean irekiko da

Guztizko absentismoaren (aldi baterako ezintasuna eta beste arrazoi batzuengatik) tasak hurrengo bilakaera izan zuen:

  • 2008-2011: Absentismo-indizea % 4,7 egonkortzen da
  • 2012-2013: Absentismo-indizea % 4,3tik % 4,1era txikiagotzen da
  • 2014-2016: Absentismo-indizea % 4,4, % 4,7 eta % 4,88 izan zen, hurrenez hurren.
  • 2017: Igo egin da % 5,00era arte 2008tik zuen beherakadako epealdiaren ostean
  • 2018: Absentismo-indizea % 5,26 izan zen
  • 2019: Absentismo-indizea % 5,59 izan zen
  • 2020: Absentismo-indizea %% 7,06 izan zen. Aldi baterako ezintasunarengatik lanik ez egindako orduen gehikuntza da gehikuntza horren arrazoia. Indizearen kalkuluan ez dira kontuan hartzen arrazoi tekniko eta ekonomikoen orduak
  • 2021: Absentismoaren indizeak kokatzen dut% 6,6​ean
  • 2022: Absentismo-indizea % 7,5 izan zen

Hurrengoa izan zen aldi baterako ezintazurengatiko absentismo-tasaren bilakaera:

  • 2007tik 2013ra: Aldi baterako ezintasunagatiko absentismo-indizea 2007an % 3,85 izatetik % 2,70era murriztu zen 2013an.
  • 2014-2015: Igo egin da absentismo-indizea % 2,96tik % 3,25era
  • 2016-2017: Aldi baterako ezintasunarengatiko absentismo-indizea igo egin da % 3,44tik % 3,58ra
  • 2018: ABErengatiko absentismo-tasa % 3,81 izan zen
  • 2019: ABErengatiko absentismo-tasa % 4,12 izan zen
  • 2020: Aldi baterako ezintasunaren ondoriozko absentismo-indizea % 5,25 izan zen
  • 2021: % 4,99 izan zen aldi baterako ezintasunagatiko absentismo-indizea
  • 2022: Aldi baterako ezintasunaren ondoriozko absentismo-indizea % 5,9 izan zen

Urteko bilakaera

. Absentismoari buruzko Adeccoren 2019ko hiru hileko txostenaren datuak : Osasun eta ongizatea

Iturria: ETCL (2021. urtea).

Arrazoiaren arabera

. Absentismoari buruzko Adeccoren 2019ko hiru hileko txostenaren datuak : Osasun eta ongizatea

Iturria: ETCL. 

Sektoreka

. Absentismoari buruzko Adeccoren 2019ko hiru hileko txostenaren datuak : Osasun eta ongizatea

Iturria: Lan Kostuari buruzko Hiruhileko Inkesta. 

Autonomia erkidegoka

Estekan eskaintzen da laneko absentismo-tasa hurrengo arrazoiarengatik Autonomia-erkidegoka, indize nazionalari dagokionez.

Ikusi absentismo-tasa hurrengo arrazoiarengatik Autonomia-erkidegoka

Gizarte-segurantzako estatistikak, aurrekontuak eta ikerketak

Eremu nazionaleko hileroko estatistika bat da Lan, Migrazio eta Gizarte Segurantza Ministerioak argitaratzen duena, datu estatistikoak eskaintzen ditu kontingentzia arruntengatik eta kontingentzia profesionalengatik autonomia-erkidego bakoitzeko, INSSek (Gizarte Segurantzaren Institutu Nazionala) emandako informaziotik abiatuz, eta baita IGI (Itsasoko Gizarte Institutua), MATEPSS-en (Gizarte Segurantzaren lan-istripu eta gaixotasun profesionalen mutuak) informaziotik ere, eta datuak lortzen dira SISTEMA multzotik (INSS, IGI eta MATEPSS-en datuak gehituz)

PROZESUEN IRAUPENA ETA KOPURUA
ErakundeaKontingentzia Arruntak eragindako Aldi Baterako Ezintasuna (Autonomoak izan ezik)Kontingentzia profesionalek eragindako aldi baterako ezintasuna COVID-19
Denboraldi honetan alta jaso duten prozesuen batez besteko iraupenaBatez besteko hileko intzidentzia babestutako 1000 langileko Zk. epealdian hasitako prozesuen batez bestekoaDenboraldi honetan alta jaso duten prozesuen batez besteko iraupenaBatez besteko hileko intzidentzia babestutako 1000 langileko Zk. epealdian hasitako prozesuen batez bestekoaDenboraldi honetan alta jaso duten prozesuen batez besteko iraupenaBatez besteko hileko intzidentzia babestutako 1000 langileko Zk. epealdian hasitako prozesuen batez bestekoa
Sistema41,32
30,63
1.587.084
26,36
5,53
320.290
8,93
42,65
2.368.961
GSIN43,71
30,96
587.033
11,62
68,97
160.719
IGI* 163,93
18,34
2.190
37,93
21,61
880
--
Mutuak39,95
30,52
1.057.861
42,44
2,86
158.691
8,93
42,65
2.368.961

2021. urtean metatutako datuak

"Lan, Migrazio eta Gizarte Segurantza Ministerioaren estatistikak, aurrekontuak eta ikerketak" estatistikan lortutako datuetatik abiatuz.

Prozesuen hileko batez besteko kopurua: kontingentzia profesional batek eragindako jazoera barne hartzen duten prozesuen inguruko datuak biltzen ditu, Araubide Orokorreko langileei dagokienez, eta baita ere Itsasoko Langileen eta Ikatz Meatzaritzako Langileen araubide berezietan, kontingentzia hori estalita badute.

Iturria:Estatistikak, Aurrekontuak eta Gizarte Segurantzaren Azterketak pdf formatuan Esteka hau leiho berri batean irekiko da

Hurrengoak dira Gizarte Segurantzaren SISTEMAren multzoaren adierazleak autonomia-erkidegoka:

Kontingentzia arrunta

 

Kontingentzia Profesionala

 

Aldi baterako ezintasuna COVID-19

AMAT Estatistikak

AMAT irabazi-asmorik gabeko erakundea da eta araututa dago 19/1977 Legearen eta 1/2002 Lege Organikoaren bidez, martxoaren 22koa dena, elkartzeko eskubidea arautzen duena, eta 1986an sortu zen Mutuen borondateak batuz (Gizarte Segurantzaren kudeaketan kolaboraziorako enpresa-partaidetza tresna gisa). Une honetan Espainian 19 mutua daude Gizarte Segurantzarekin kolaboratzen dutenak.

AMATek mutuen sektore osoaren multzoaren datuak ditu.

Kontingentzia arrunta

Kontingentzia arrunta: Batez besteko intzidentzia eta baja egunen indizea EJSNren aldetik (bi digitu)


2021
CNAE Batez besteko intzidentzia​
Baja egunen indizea
01Nekazaritza, abeltzantza, ehiza eta hauekin lotutako zerbitzuak 14,77 1.090,07
02Basogintza eta basoko ustiapena 26,801.573,67
03Pesca y acuicultura 16,52 1.351,81
05Antrazita, harrikatz eta lignitoaren erauzketa 32,84 5.010,75
06Petrolio eta gas natural gordinaren erauzketa 14,74 959,21
07Mineral metalikoen erauzketa 19,97 866,95
08Beste erauzketa industria batzuk 20,13 1.140,93
09Erauzketa industriak laguntzeko jarduerak 15,37 1.014,69
10Elikaduraren industria 38.33 1.562,40
11Edarien fabrikazioa 26,551.138,95
12Tabakoaren industria 26,88986,06
13Ehungintza industria 29,57 1.365,57
14Jantzien egitea 21,28 1.289,41
15Larruaren eta oinetakoen industria 25,06 1.466,58
16Egur eta kortxoaren industria, altzariak izan ezik; saskigintza eta espartzugintza 26,00 1.159,03
17Paperaren industria 36,06 1.241,65
18Arte grafikoak eta grabatutako euskarrien erreprodukzioa 32,00 1.197,86
19Kokegintzak eta petrolioaren finketa 20,33 807,24
20Industria kimikoa 32,781.113,60
21Produktu farmazeutikoen fabrikazioa 44,941.184,95
22Kautxu eta plastiko produktuen fabrikazioa 38,48 1.346,68
23Metalikoak ez diren beste produktu mineral batzuen fabrikazioa 24,93 1.166,99
24Metalurgia; burdingintza, altzairugintza eta ferroaleazioak 38,31 1.506,33
25Fabricación de productos metálicos, excepto maquinaria y equipo 33,341.229,56
26Produktu informatikoen, elektronikoen eta optikoen fabrikazioa 28,54 904,26
27Material eta ekipo elektrikoaren fabrikazioa 36,481.195,21
28Makineria eta n.c.o.p ekipoaren fabrikazioa. 31,62 1.097,29
29Motor ibilgailuen, atoien eta erdiatoien fabrikazioa 42,95 1.673,84
30Beste garraio material baten fabrikazioa 36,631.160,98
31Altzarien fabrikazioa 26,361.026,24
32Beste manufaktura industria batzuk 30,561.162,32
33Makineria eta ekipoaren konponketa eta instalazioa 29,43 1.075,22
35Energia elektriko, gas, lurrun eta aire girotuaren hornidura 17,74 804,48
36Ura jasotzea, garbitzea eta banaketa 25,54 1.321,20
37Ur zikinen bilketa eta tratamendua 31,171.289,64
38Hondakinen bilketa, tratamendua eta desagerpena; valorización 45,382.278,92
39Deskontaminazio jarduerak eta hondakinen kudeaketarekin lotutako beste zerbitzu batzuk 27,861.997,47
41Eraikinen eraikuntza 21,15 1.260,11
42Ingeniaritza zibila 24,51 1.352,71
43Espezializatutako eraikuntza jarduerak 29,17 1.284,30
45Motor ibilgailuen eta motozikleten salmenta eta konponketa 24,201.077,01
46Handizkako merkataritza eta merkataritzaren bitartekoak, motor ibilgailuak eta motozikletak izan ezik 25,261.090,05
47Txikizkako merkataritza, motor ibilgailuak eta motozikletak izan ezik 34,541.402,73
49Lur eta tutuen bidezko garraioa 22,401.312,87
50Itsaso eta barneko bide nabigarrien bidezko garraioa 13,621.096,87
51Aireko garraioa 32,811.172,83
52Biltegiratzea eta garraioari lotutako jarduerak 45,40 1.476,95
53Posta-txartelen eta posta jarduerak 49,99 1.798,49
55Ostatu zerbitzuak 22,831.798,49
56Janari eta edarien zerbitzuak 29,021.397,00
58Edizioa 18,12694,60
59Jarduera zinematografikoak, bideo eta telebista programak, soinu grabaketa eta edizio musikaleko jarduerak 19,07623,00
60Programazio eta irrati eta telebistako igorpen jarduerak 24,881.018
61Telekomunikazioak 22,52 972,37
62Programazioa, aholkularitza eta informatikarekin erlazionatutako beste jarduera batzuk 15,72 523,40
63Informazio zerbitzuak 23,51 898,10
64Finantza-zerbitzuak, aseguru eta pentsio-funtsak izan ezik 22,01 1.105,56
65Aseguruak, reaseguruak eta pentsio-funtsak, nahitaezko Gizarte Segurantza izan ezik 26,05 1.057,76
66Zerbitzu finantzario eta aseguruen jarduera osagarriak 25,881.048,47
68Higiezinen jarduerak 17.07 834,09
69Jarduera juridikoak eta kontabilitate jarduerak 14,44676,18
70Egoitza zentralen jarduerak; enpresa kudeaketako aholkularitza jarduerak 23,83807,27
71Arkitektura eta ingeniaritzako zerbitzu teknikoak; entseguak eta analisi teknikoak 17,90640,21
72Ikerketa eta garapena 16,62545,69
73Publizitatea eta merkatu-ikerketak 23,68854,49
74Beste jarduera profesional, zientifiko eta tekniko batzuk 27,981.020,53
75Albaitaritza jarduerak 23,24760,44
77Alokairu jarduerak 25,121.084,46
78Lanbidearekin lotutako jarduerak 48,911.310,97
79Bidaia-agentzien jarduerak, operadore turistikoak eta hauekin lotutako erreserba eta jardueren zerbitzuak 14,72880,35
80Segurtasun eta ikerketa jarduerak 33,021.898,69
​81Eraikin eta lorezaintza jardueretako zerbitzuak 38,832.374,44
82Bulegoko eta enpresaren beste jarduera osagarri batzuetako jarduera administratiboak 51,05 1.983,33
84Administrazio publikoa eta defentsa; Derrigorrezko Gizarte Segurantza 32,201.882,09
85Hezkuntza 24,43934,24
86Osasun-jarduerak 35,781.439,23
87Laguntza bizitegi-establezimentuetan 45,602.331,71
88Ostaturik gabeko gizarte-zerbitzu jarduerak 46,562.046,48
90Sorkuntza jarduerak, jarduera artistikoak eta ikuskizunak 19,31865,03
91Liburutegien, artxiboen, museoen jarduerak eta beste jarduera kultural batzuk 26,091.043,75
92Zorizko joko eta apustuen jarduerak 22,431.376,99
93Kirol, dibertimendu eta entretenimendu jarduerak 22,04853,20
94Elkartze-jarduerak 22,281.019,02
95Ordenagailu, efektu pertsonalen eta etxeko erabilerarako artikuluen konponketa 29,531.042,22
96Beste zerbitzu pertsonal batzuk 28,671.375,27
97Etxeko jarduerak etxeko langileen enplegatzaile gisa 15,331.050,13
99Erakundeen eta lurraldez kanpoko erakundeen jarduerak 48,091.702,27
GUZTIRA24,61 1.280,32

Kontingentzia Profesionala

Kontingentzia profesionala: Batez besteko intzidentzia eta baja egunen indizea EJSNren aldetik (bi digitu)


2021
CNAE Prozesuen indizea Baja egunen indizea
01Nekazaritza, abeltzantza, ehiza eta hauekin lotutako zerbitzuak 4,76192,28
02Basogintza eta basoko ustiapena 9,75 400,00
03Pesca y acuicultura 7,05430,44
05Antrazita, harrikatz eta lignitoaren erauzketa 11,60 447,16
06Petrolio eta gas natural gordinaren erauzketa 0,780
07Mineral metalikoen erauzketa 3,25226,58
08Beste erauzketa industria batzuk 7,14337,99
09Erauzketa industriak laguntzeko jarduerak 1,0973,66
10Elikaduraren industria 6,55247,18
11Edarien fabrikazioa 3,86157,81
12Tabakoaren industria 2,44123,28
13Ehungintza industria 4,52175,39
14Jantzien egitea 2,22104,58
15Larruaren eta oinetakoen industria 2,48110,29
16Egur eta kortxoaren industria, altzariak izan ezik; saskigintza eta espartzugintza 7,98316,79
17Paperaren industria 4,56201,16
18Arte grafikoak eta grabatutako euskarrien erreprodukzioa 3,44133,87
19Kokegintzak eta petrolioaren finketa 0,5440,80
20Industria kimikoa 3,41126,57
21Produktu farmazeutikoen fabrikazioa 2,1973,52
22Kautxu eta plastiko produktuen fabrikazioa 5,14197,08
23Metalikoak ez diren beste produktu mineral batzuen fabrikazioa 6,79302,74
24Metalurgia; burdingintza, altzairugintza eta ferroaleazioak 7,13293,41
25Fabricación de productos metálicos, excepto maquinaria y equipo 8,59293,41
26Produktu informatikoen, elektronikoen eta optikoen fabrikazioa 2,0272,52
27Material eta ekipo elektrikoaren fabrikazioa 3,51138,56
28Makineria eta n.c.o.p ekipoaren fabrikazioa. 5,23177,38
29Motor ibilgailuen, atoien eta erdiatoien fabrikazioa 3,67164,43
30Beste garraio material baten fabrikazioa 3,93154,35
31Altzarien fabrikazioa 6,02206,61
32Beste manufaktura industria batzuk 3,04118,19
33Makineria eta ekipoaren konponketa eta instalazioa 7,25258,42
35Energia elektriko, gas, lurrun eta aire girotuaren hornidura 1,5265,22
36Ura jasotzea, garbitzea eta banaketa 3,2914,31
37Ur zikinen bilketa eta tratamendua 6,45234,46
38Hondakinen bilketa, tratamendua eta desagerpena; valorización 7,66319,61
39Deskontaminazio jarduerak eta hondakinen kudeaketarekin lotutako beste zerbitzu batzuk 7,68194,19
41Eraikinen eraikuntza 9,10385,56
42Ingeniaritza zibila 8,58367,19
43Espezializatutako eraikuntza jarduerak 8,69348,74
45Motor ibilgailuen eta motozikleten salmenta eta konponketa 4,73174,22
46Handizkako merkataritza eta merkataritzaren bitartekoak, motor ibilgailuak eta motozikletak izan ezik 3,58133,45
47Txikizkako merkataritza, motor ibilgailuak eta motozikletak izan ezik 2,88110,23
49Lur eta tutuen bidezko garraioa 4,98241,84
50Itsaso eta barneko bide nabigarrien bidezko garraioa 3,71225,93
51Aireko garraioa 3,63101,45
52Biltegiratzea eta garraioari lotutako jarduerak 4,55180,17
53Posta-txartelen eta posta jarduerak 8,03312,08
55Ostatu zerbitzuak 3,55129,12
56Janari eta edarien zerbitzuak 4,01141,76
58Edizioa 0,5931,04
59Jarduera zinematografikoak, bideo eta telebista programak, soinu grabaketa eta edizio musikaleko jarduerak 1,8664,31
60Programazio eta irrati eta telebistako igorpen jarduerak 0,8441,19
61Telekomunikazioak 1,5964,52
62Programazioa, aholkularitza eta informatikarekin erlazionatutako beste jarduera batzuk 0,2410,03
63Informazio zerbitzuak 0,9238,73
64Finantza-zerbitzuak, aseguru eta pentsio-funtsak izan ezik 0,4725,12
65Aseguruak, reaseguruak eta pentsio-funtsak, nahitaezko Gizarte Segurantza izan ezik 0,4320,26
66Zerbitzu finantzario eta aseguruen jarduera osagarriak 0,5726,27
68Higiezinen jarduerak 1,15 58,74
69Jarduera juridikoak eta kontabilitate jarduerak 0,5127,29
70Egoitza zentralen jarduerak; enpresa kudeaketako aholkularitza jarduerak 0,6828,20
71Arkitektura eta ingeniaritzako zerbitzu teknikoak; entseguak eta analisi teknikoak 1,3655,47
72Ikerketa eta garapena 0,6823,20
73Publizitatea eta merkatu-ikerketak 0,9741,47
74Beste jarduera profesional, zientifiko eta tekniko batzuk 1,9572,34
75Albaitaritza jarduerak 2,2572,79
77Alokairu jarduerak 3,67162,50
78Lanbidearekin lotutako jarduerak 9,76286,91
79Bidaia-agentzien jarduerak, operadore turistikoak eta hauekin lotutako erreserba eta jardueren zerbitzuak 0,3522,78
80Segurtasun eta ikerketa jarduerak 3,84198,01
81Eraikin eta lorezaintza jardueretako zerbitzuak 5,06218,63
82Bulegoko eta enpresaren beste jarduera osagarri batzuetako jarduera administratiboak 2,76102,37
84Administrazio publikoa eta defentsa; Derrigorrezko Gizarte Segurantza 2,75113,63
85Hezkuntza 1,0140,57
86Osasun-jarduerak 2,2895,36
87Laguntza bizitegi-establezimentuetan 5,35198,88
88Ostaturik gabeko gizarte-zerbitzu jarduerak 4,75179,71
90Sorkuntza jarduerak, jarduera artistikoak eta ikuskizunak 2,70104,03
91Liburutegien, artxiboen, museoen jarduerak eta beste jarduera kultural batzuk 2,6093,36
92Zorizko joko eta apustuen jarduerak 1,6070,51
93Kirol, dibertimendu eta entretenimendu jarduerak 4,09194,80
94Elkartze-jarduerak 1,4460,46
95Ordenagailu, efektu pertsonalen eta etxeko erabilerarako artikuluen konponketa 4,00144,84
96Beste zerbitzu pertsonal batzuk 2,35113,29
97Etxeko jarduerak etxeko langileen enplegatzaile gisa 0,8553,20
99Erakundeen eta lurraldez kanpoko erakundeen jarduerak 1,3739,04​
GUZTIRA3,45 152,19